ikona słuchawki 504 084 282 Rejestracja

Przygoda 1 🌿 Dotyk🧸 Dla dzieci

Co przypomina Ci mech? 🎍

Jaką ma strukturę?🥦

Czy jest gładki, szorstki, a może miękki?🥝🥒🥔

Jest suchy, mokry czy wilgotny?💧🍞

Czy jest podobny do jakiegoś przedmiotu w Twoim domu?

A może do zwierzęcia?🐕🕷

Czy z zamkniętymi oczami Twoje odczucia są inne? Słabsze czy może bardziej intensywne?🤔

Czy mieszkają na nim jakieś owady? Jeśli tak, to jakie? 🐜🕷🐛

Zapraszamy do czynnego uczestnictwa w zabawach🌲🌳💚

🔎Dla rodziców

✏Zmysł dotyku jest jednym z najważniejszych i zarazem największym zmysłem w naszym ciele. Od pierwszych miesięcy życia głównie dzięki niemu poznajemy świat. Odgrywa kluczową rolę w naszym wczesnym rozwoju i stanowi podstawę funkcjonowania organizmu. Badania na zwierzętach człekokształtnych wykazały, że dotyk i bliskość matki ma ogromny wpływ na poczucie bezpieczeństwa, a nawet odporność układu immunologicznego. Rozłąka z nią na kilka dób osłabia go nawet na kilka lat!

✏Dotyk jest również ważnym zmysłem regulującym napięcie oraz stan pobudzenia. Nie bez powodu dzieci lubią być „miziane” przed snem. Układ nerwowy często podpowiada nam, co w danej sytuacji jest dla nas najlepsze, dlatego powinniśmy częściej wsłuchiwać się w potrzeby dzieci 🙂 Szukajmy takich aktywności, które będą wyciszać i uspokajać, to pomoże w regulacji zachowania np.w stresowej sytuacji.

✏Eksploracja otoczenia zmysłem dotykowym jest bardzo ważna, dlatego pozwalajmy dzieciom na dotykanie! Nie bójmy się, że się pobrudzą, że stracą czas ciągle kucając i grzebiąc w ziemi… Ten etap trwa tylko kilka lat, a jest kluczowy w ich rozwoju 🙂 Taka zabawa rozwija małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową oraz umiejętność różnicowania dotykowego.To wszystko ma wpływ na późniejsze umiejętności grafomotoryczne.

✏Ponadto nie możemy tu nie wspomnieć o uważności. Dziecko bawiące się różnymi strukturami często „zatraca” się i nie może oderwać od tej czynności przez długi czas. To nic innego jak umiejętność bycia tu i teraz. Nie przeszkadzajmy im w takim momencie. Odpoczynek, również od własnych myśli, to coś czego możemy uczyć się od dzieci, dlatego bierzmy z nich przykład 😊

✏Jeśli Twoje dziecko ma nadwrażliwość dotykową, może przejawiać niechęć do dotykania „trudniejszych” struktur, jedzenia, materiałów, a nawet do czynności pielęgnacyjnych. W takim wypadku warto zachęcać go do wspólnych zabaw przy użyciu różnych faktur, także jedzeniowych. Najprościej mówiąc zachęcaj go do brudzenia się! Wspólnie możecie przesypywać, przelewać, dekorować, wyklejać, malować, a jeśli to nie pomoże, skonsultujcie się z terapeutą integracji sensorycznej, który pomoże dobrać odpowiednie techniki terapeutyczne. Jest to ważne, ponieważ wrażliwość dotykowa często łączy się z wrażliwością oralną. Wiąże się to z wybiórczością pokarmową, a tym samym niechęcią do próbowania nowych potraw.

✏Przyczyny nadwrażliwości dotykowej mogą być związane z:- genetyką (występująca wrażliwość dotykowa u któregoś z rodziców),- okresem okołoporodowym (poród zagrożony często podtrzymywany farmakologicznie, poród przez cesarskie cięcie, podczas którego omijana jest mocna stymulacja dotykowa),- deprywacją sensoryczną (niedostateczną stymulacją dotykową, głównie w pierwszych latach życia dziecka).

Jeśli któraś z przyczyn jest bliska Tobie i Twojemu dziecku, zastosuj działania profilaktyczne m.in. masaż Shantala i koniecznie nie zapominaj o zachęcaniu do „brudzących” zabaw, także jedzeniem. Uzbrój się w cierpliwość i nie przejmuj pobrudzonymi meblami oraz podłogą. Jeśli Ci to pomoże, podczas takich zabaw możesz okleić pokój folią malarską lub bawić się w wannie 🙂