Biofeedback to profesjonalny i świadomy trening mózgu, którego zaletą jest brak skutków ubocznych. Stosowany przez zdrowych jako dążenie do harmonii umysłu i ciała oraz wydajniejszego procesu uczenia się, dla chorych jako rehabilitacja.
Polega to na tym, że pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak aby mózg pracował wydajniej i szybciej. Sygnał z jednego punktu na głowie pacjenta jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo). Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować.
Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu i tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie. Pacjent nie musi używać klawiatury. Informacja o stanie umysłu pacjenta jest mu przekazywana za pośrednictwem sygnału EEG.
Wskazania:
· zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi,
· poprawa szybkości uczenia się,
· poprawa samokontroli i wyciszenia,
· nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD),
· problemy szkolne,
· dysleksja, dysortografia,
· trema, reakcje stresowe, agresja,
· epilepsja,
· jąkanie, lęki,
· moczenie nocne,
· migreny,
· depresja,
· parkinsonizm,
· stwardnienie rozsiane,
· syndrom Tourette’a i choroba tikowa,
· wylewy.
Trening odbywa się poprzez interaktywną współpracę z komputerem. Dzięki temu pacjent świadomie reaguje na zadania stawiane przez terapeutę. Terapia jest niezwykle efektywna, a przy tym przyjemna. Dzieci mogą wybierać formę prezentacji sygnału: może to być gra, animacja lub ulubiona bajka DVD; dorośli korzystają z profesjonalnych wykresów, wizualizacji oraz filmów relaksacyjnych.
Jak długo powinien trwać?
Czas trwania terapii ustala się stosownie do wieku pacjenta i istotności problemu. Treningi można podzielić na krótkoterminowe (ok. 10 – 20 spotkań), takie, które wymagają systematycznej pracy przez ok. 40 – 60 sesji (np. ADHD) i długoterminowe (np. epilepsja, afazja – aż 80 sesji). Spotkania odbywają się co najmniej 1 raz w tygodniu.
Biofeedback
Informacje