KRAINA LITEREK, nauka poprzez twórczą zabawę

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, przygotowujące do nauki pisania i czytania. Polecane również tym dzieciom, które mają trudności z zapamiętaniem kształtu i nazw liter (uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej).

Podczas zajęć stosowane są duże kolorowe litery, nie kojarzące się dzieciom z nudnymi znakami, lecz z żywymi, niezwykłymi istotami, które mówią, poruszają się i widzą. Każdej literze towarzyszy „literkowy skrzat”, zabierany przez dziecko do domu. W zajęciach uczestniczy również pluszowa „mówiąca” żabka, która też bardzo chce nauczyć się literek. Maskotka przykuwa uwagę dzieci i zachęca do powtarzania nazw liter (udając, że ciągle ma problemy z pamięcią).

Na zajęciach pojawiają się litery, wykonane z różnych materiałów, pobudzające nie tylko zmysł wzroku, ale także dotyku. Dzieci uczą się rozpoznawać kształty liter i ich nazwy na zasadzie skojarzeń (np. litera „A” przypomina dach, czapkę itp.).

Różnorodne ćwiczenia w formie zabawy doskonalą percepcję wzrokową, słuchową oraz sprawność manualną. Dzieci kreślą literki, wykorzystując różnego rodzaju materiały (np. krem, klej, bułka tarta) oraz wykonują modele liter (np. z masy solnej, skrawków tkanin, tektury, papieru, mchu itp.).

Poznając litery, dziecko od razu zachęcane jest do czytania (globalnego), które również odbywa się w atmosferze zabawy (np. żabka-maskotka nieustannie się myli).

Dzieci nie są zmuszane do siedzenia. Na zajęciach usprawniana jest również motoryka duża.