MULTISENSORYCZNY PROGRAM SOUNDSORY®

 

Soundsory® to multisensoryczny program składający się ze specjalnie opracowanych utworów muzycznych, w których dokonano modyfikacji o charakterze neuro-akustycznym, oraz z szeregu ćwiczeń ruchowych. Soundsory® stosuje podejście multisensoryczne, połączenie dźwięku i ruchu, które stymuluje jednocześnie układ przedsionkowy i słuchowy. Zapewnia to zintegrowane, wyjątkowe podejście do przetwarzania sensorycznego, regulacji emocji i rozwoju zdolności poznawczych.

 

Może być pomocny osobom, u których występują:

 

  • Opóźnienia w rozwoju ruchowym, problemy z równowagą i koordynacją
  • Zaburzenia ze spektrum autyzmu i opóźnienia rozwojowe
  • Zaburzenia przetwarzania sensorycznego i słuchowego
  • ADD i ADHD

 

Dzięki specjalnej, powtarzanej stymulacji mózg może się zmieniać i tworzyć nowe połączenia w każdym wieku. Program Soundsory został opracowany tak, by przyciągać uwagę mózgu i dostarczać silnej stymulacji. W ten sposób program pomaga mózgowi przeorganizować się poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych. SOUNDSORY® kładzie fundamenty pod integrację sensoryczną oraz bardziej złożone funkcje poznawcze.

 

Słuchanie muzyki (25 minut)

 

Muzyka została nagrana tak, by podkreślić rytm dźwięków w celu pobudzenia ciała do ruchu. Ponadto nagrania są przetwarzanie elektronicznie za pomocą chronionego patentem filtra dynamicznego co pozwala uzyskać specyficzne kontrasty między dźwiękami. Efekt ten ułatwia mózgowi adaptację do tych kontrastów oraz rozwija zdolności do prognozowania zmian – tak jak na co dzień, gdy nieustannie przewidujemy zmiany w naszym otoczeniu i dostosowujemy się do nich. Ponadto dźwięk jest przekazywany zarówno drogą powietrzną, jak drogą kostną, aby umożliwić skuteczną stymulację obu układów: słuchowego i przedsionkowego.

 

Ćwiczenia fizyczne (5 minut)

 

Natomiast ćwiczenia ruchowe zostały opracowane tak, by wspierać integrację mózgu z ciałem poprzez stopniowe działanie rozwojowe. Ćwiczenia obejmują wygaszanie odruchów pierwotnych przy jednoczesnym wspieraniu i rozwijaniu świadomości ciała, kontroli nad postawą ciała, a także koordynacji ruchowej. Wzmacniając te podstawowe zdolności sensomotoryczne, widzimy poprawę w dziedzinie bardziej złożonych funkcji poznawczych, które wspierają uczenie się.

 

Program trwa 40 dni

 

W procesie wzmacniania połączeń nerwowych mózg potrzebuje intensywnego treningu, który trwa co najmniej 40 dni. Ucho świetnie się sprawdza do tego celu, ponieważ dzięki temu narządowi mózg zawdzięcza 70% stymulacji. Zestawienie przewodnictwa kostnego z ćwiczeniami ruchowymi sprawia, że trening z SOUNDSORY® uczy mózg, jak lepiej przyswajać informacje multisensoryczne.